Laser
Laser, czyli jak to działa ...
Lasery terapeutyczne małej i średniej mocy wykorzystywane są jako wspaniały środek przeciwzapalny i przeciwbólowy.
Promieniowanie światła laserowego wywołuje szereg zmian zachodzących wewnątrz komórki. Energia laserowa pochłaniana przez enzymy mitochondrialne daje miejscowy wzrost temperatury, który powoduje zwiększenie przepuszczalności i przewodności błony mitochondrium. Prowadzi to do zwiększenia produkcji wysokoenergetycznych cząsteczek ATP.
Wykazano także, że pod wpływem niskoenergetycznej wiązki wzrasta populacja limfocytów, które odgrywają istotną rolę w regeneracji tkanki zapalnej. Wzrasta także aktywność monocytów, co prowadzi do zwiększenia miejscowej odporności.
Jak wynika z doświadczeń lasery biostymulacyjne zwiększają okresowo poziom przeciwciał, przyspieszając w ten sposób proces gojenia.
Efekt przeciwzapalny, uzyskany po zastosowaniu lasera biostymulacyjnego zawdzięczamy także miejscowemu wzrostowi serotoniny uwalnianej z płytek krwi, która powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Zaobserwowano także zmianę stężenia histaminy i heparyny, która umożliwia poprawę mikrokrążenia, przez co obrzęki pourazowe ulegają wchłonięciu. Światło lasera powoduje także wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych, narastania obrzęku w ostrej fazie zapalenia, oraz szybsze gojenie.
Działanie lasera:
- przyspieszenie ziarninowania i gojenia ran pooperacyjnych i pourazowych,
- szybsze gojenie złamań i stłuczeń,
- działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe,
- przyspieszenie opóźnionych zrostów kostnych,
- zastosowanie w chorobach narządu ruchu (zwyrodnienia, stany zapalne stawów, zespoły przeciążeniowe),
- zastosowanie w chorobach skóry (infekcje bakteryjne, odleżyny, oparzenia, liszaje, łuszczyca, trądzik pospolity, łysienie plackowate),
- zastosowanie w chorobach błon śluzowych, przyzębia i zatok,
- zastosowanie w chorobach naczyń żylnych i limfatycznych.